Това е логото на може би най-важното събитие за тази година за световното платонознание.
Следващата седмица в Париж от 15 до 19 юли ще се проведе XII Международен Платонов симпозиум, посветен на Парменид.
Международното Платоново общество възниква в Мексико Сити през 1986 г. като среща на учени от няколко страни, предимно от двете Америки. Тема на тогавашната среща са били късните диалози. През 1989 г. в Перуджа, Италия то става вече наистина световно и събира над 100 участници от всички континенти. Диалогът на фокус тогава е бил Федър. Оттогава насетне броят на участниците в симпозиумите никога не е бил по-малко от 200.
Уставът и регламентът на Международното Платоново Общество са приети през 1989 г., като се предвижда провеждането на един световен форум веднъж на три години и смяна на членовете на Управителния съвет и редакционните комисии на изданията на обществото също веднъж на три години. Председател винаги става онзи колега, който поема организирането и домакинството на следващия международен симпозиум. Освен световните, се случват и регионални, и национални семинари, колоквиуми и срещи, като в по-големите страни на света те са най-малко веднъж годишно.
През 1992 г. в Университета на Бристол темата беше Държавникът и тогава беше, струва ми се, единственият случай, когато четирима български преподаватели и изследователи участвахме в най-големия форум на платонистите по света, като трима имахме и доклади.
Следват: 1995 г. в Гранада, за Тимей и Критий;
1998 г. в Торонто, за Хармид, Лизис и Евтидем;
2001 г. в Йерусалим, за Закони;
2004 г. във Вюрцбург, за Горгий и Менон;
2007 г. в Дъблин, за Филеб;
2010 г. в Токио, за Държавата;
2013 г. в Пиза за Пирът.
Предишният, единадесетият Платонов симпозиум, проведен преди три години в Бразилия, е бил за Федон.
Някои от най-интересните доклади от симпозиумите, разширени до студии, излизат в големи томове на поредица на Академиа Ферлаг в Берлин.
Издава се електронно списание за публикации, посветени изключително на диалозите, а също така сред важните, ритмично осъществявани добри дела е и това, че всяка година пожизненият вицепрезидент на МПО проф. Люк Брисон с помощта на много други изследователи от центъра Жан Пепен в CNRS публикува сравнително пълна библиография на излизащото по света.
Можете да видите годишните библиографии за периода от 2000 до 2017 г.