Четенията на тема Утопия. Политическото философстване и фантазиране.
15 декември 2017, Зала 1











Асоциацията за развитие на университетското класическо образование съществува вече 12 години. Интересът към античността и стремежът за разширяване на знанията за тази далечна епоха, която предопределя процеси и присъства в много феномени от следващите векове на политическа и интелектуална история на човечеството, събира в АРУКО студенти, преподаватели, докторанти и издатели с филологическо, историческо, богословско и философско образование.
12 години са добър признак за жизнеността и необходимостта от наличието на такава научна общност, в която самоорганизацията е демократична и всички институционални процедури, предвиждани от законите у нас, се спазват изрядно.
Всяка година се провежда редовното и задължително Общо събрание, членовете и председателят на Управителния съвет изпълняват тези задължения и носят отговорност не повече от три последователни години, отчетността за взетите решения, и още повече за събраните (предимно от членски внос) и изразходвани средства достига понякога до педантизъм.
Това сплотява общността и въпреки оскъдните финансови инструменти, с които разполага, благодарение на въодушевлението на своите членове тя се увеличава с всяка изминала година с нови колеги.
На 15 декември 2017 г. бяха проведени първите четения на АРУКО.
Темата беше:
У Т О П И Я
Политическото философстване и фантазиране от Античността до Новото време
Софийски университет, Ректорат, Зала 1, 13.00–17.30 ч.
Програмата включваше следните доклади:
Александра Димитрова. Измерения на едноличната власт в Аристотеловата „Политика“.
Николай Гочев. „Държавата“ на Платон и „Утопия“ на Мор: основата и образът на справедливото общество.
Димитър Драгнев. Res publica litterarum – утопия или реалност? От Сенека през бл. Августин, Еразъм, Рункен до Едмънд Бърк и съвременните технологии.
Лидия Денкова. Сън интазия – една различна игра. От Платон до Николай от Куза.
Невена Панова. Утопия или политика е целостта на античната поезия? И какво общо имат Музите?
Камелия Спасова. Литературоведското огледало: хетеротопия и саморефлексия.
Димка Гичева-Гочева. Философските схващания на жителите на Утопия.
Герасим Петрински. Светът на зората. Планетата Аврора в творчеството на Айзък Азимов: утопично или дистопично огледало на Модерността?
Вероника Келбечева. Утопия и пророчество в „Празната пещера“. Върху романа „Празната пещера“ на Димана Трънкова, 2017.
Вяра Калфина. Един от 300. Отново за филмовата рецепция на Античността.
Водещ на четенията беше д-р Иван Петров.
***
По любезната покана на проф. Андрей Бояджиев докладите, представени на конференцията, ще бъдат публикувани през 2018 г. в електронното списание за хуманитаристика на Факултета по славянски филологии Littera et lingua.
Четенията на АРУКО ще се случват веднъж годишно, в петък през втората седмица на декември и по възможност вечерта на същия ден ще се провежда редовното годишно Общо събрание.
За юбилейната 2018 г., когато най-старият и най-големият наш университет ще отбележи със стотици събития 130-годишнината от създаването си, като фокус на четенията ще бъде избрана тема, която ще отбележи и 130-та годишнина от първия превод на новобългарски на античен философ.
През 1888 г. не само се ражда Висшето училище в София, но и е публикуван преводът на Иван Държилов на „Критон“ на Платон.
И така, Управителният съвет на АРУКО очаква предложения за формулировка на заглавие на следващите четения, които ще бъдат проведени на 14 декември 2018 г. и на които според едно предложение ще бъдат сдвоени двата юбилея:
130 години висше образование и 130 години превеждане, преподаване и осмисляне на античната философия у нас.
Както казва наша наследничка на Сафо:
„Като двойна звезда ще засветим…“
***
Снимките тук са направени от Иван Петров, Николай Гочев и от мен.
Димка Гичева-Гочева, 19 декември 2017 г.
[…] […]